۶ نکته حیاتی در برندسازی شخصی

۱- مخاطبان برندشخصی شما همگان نیستند:

درست است که برند شخصی می تواند استراتژی مناسبی در هر صنعت و کسب و کاری باشد، اما این بدان معنا نیست که می تواند برای همه ی افراد نیز به یک اندازه مورد قبول و اثرگذار باشد. به عبارت دیگر قرار نیست همه ی انسان ها با علایق و سلیقه ها و نگرش های مختلف، مخاطبان ما باشند و چنین امری در حقیقت ممکن نیست. برای موفقیت در این کار باید مخاطبان خود را به درستی شناسایی و انتخاب کنید و ارتباطات هدفمندی با آنان برقرار کنید. به دنبال ایجاد ارتباطات گسترده تر باشید و نقاط حساس و اثرگذار را پیدا کنید. تا زمانی که ارتباطات مناسبی با دیگران نداشته باشید و چهره ی شما به عنوان یک فرد اجتماعی شناخته شده و دیده نشود نمی توانید برند شخصی مناسبی برای خود به وجود آورید. پس اولین گام، ایجاد ارتباطات کافی با افراد مناسب است.

۲- هیچ فرمول مشخصی برای برندسازی شخصی وجود ندارد:

در علوم مختلفی مانند شیمی، ریاضی و غیره فرمول های مشخص و از پیش تعیین شده ای وجود دارد که روند کار و نتیجه گرفتن از آنها نیز ثابت است. حتی در مباحثی مانند بازاریابی، فروش، تولید و غیره نیز اگرچه فرمول مشخصی موجود نیست اما، قوانین و اصول ثابتی وجود دارد که با راهنمایی و کمک گرفتن از آنها می توان راه درست را پیدا کرد. ولیکن متاسفانه برندینگ شخصی در حیطه ی چنین قوانین ثابت و مشخصی قرار نمی گیرد. حتی با کمک گرفتن از افراد موفق در این کار و پیمودن راه آنها نیز نمی توان اطمینان کسب کرد که به موفقیت می رسیم. نکته ی حائز اهمیت این است که برند شخصی مقوله ای کاملا منحصر به فرد برای هر شخص بوده که تماما ارتباطات شما را نیز تحت الشعاع قرار می دهد. همچنین خصوصیات فردی، عادات، اخلاق و حتی ظاهر و سبک پوشش هر فرد نیز می تواند یک برند شخصی متفاوت را ایجاد کند. در نتیجه نمی توان آن را به قوانین خاصی محدود کرد. به تعداد افراد موجود می توان برند شخصی ایجاد کرد که هرکدام متفاوت با دیگری باشد.

اصول برندسازی شخصی

۳- هیچ راه میان بری برای برندسازی شخصی وجود ندارد:

افراد بسیاری وجود دارند که معتقدند با دور زدن اصول اساسی کار و یا به عبارتی هک کردن راز و رمزهای این کار می توانند به سرعت خود را به یک برند محبوب تبدیل کنند. کارهایی همچون پرداخت هزینه های مختلف بابت کسب هواداران گسترده در شبکه های مختلف و یا برگزاری مراسم های گوناگونی که بی هدف تشکیل می شوند و نظم مشخصی ندارند و غیره. هیچ کدام از این راه ها و روش هایی مانند آن ها ابدا نمی تواند برند موفق و با دوامی را ایجاد کند. هیچ راه میان بری برای این کار وجود ندارد. حقیقتا برندینگ شخصی به یک بازه ی زمانی نسبتا طولانی نیازمند است تا بتواند به بهترین شکل خود را نشان دهد.

۴- حضور گسترده در فضاهای مجازی فقط یکی از راه های برقراری ارتباط گسترده در جهت برندینگ شخصی است، نه همه ی آن:

اگرچه داشتن برند شخصی منوط به برقراری ارتباطات گسترده با افراد مختلف و فضای مجازی و آنلاین، گزینه ی مناسبی برای تحقق آن است، اما شرط کافی نیست و  نمی توان فقط با تکیه بر آن به دنبال کسب شهرت و اعتبار گسترده بود. چرا که در این صورت اعتبار شما فقط منوط به همان فضا خواهد بود و خارج از آن کسی شما را نخواهد شناخت. برقراری ارتباطات حضوری و چهره به چهره با افراد مختلف و به نام در حوزه های مختلف، حضور در سخنرانی ها و رویدادهای گوناگون، برگزاری جلسات و شرکت در همایش های مختلف مرتبط و فعالیت هایی از این قبیل، می تواند در ایجاد چهره ای شاخص بسیار اثرگذار و کاربردی باشد.

۵- برای داشتن برند شخصی لازم نیست کار خود را با گره زدن به استراتژی های مختلف دشوار و پیچیده کنید:

این نکته را همواره به خاطر داشته باشید که هیچ چیز به اندازه ی خود شما، رفتارها، نگرش، شخصیت، ارتباطات و غیره نمی تواند در ایجاد برند شخصیتان موثر باشد. اگرچه انجام فعالیت هایی مانند SEO می تواند تا حدی روند کار شما را تسریع کند اما این در صورتی است که حقیقتا برندی که ارائه می کنید مناسب باشد تا بتواند به صورت مستمر باقی بماند. در غیر این صورت به سرعت فراموش می شود.

۶- نتیجه ی کارتان متناسب با میزان تلاش و فعالیت هایی است که انجام می دهید نه فراتر از آن:

همان طور که گفته شد هیچ راه و روش مشخص و میان بری در این کار وجود ندارد و هر آن چه بدست آورید منوط به میزان تلاش، برنامه ریزی ها و هدفمند بودن رفتارهایتان است. باید در طول روز زمان مشخصی را به برند خود اختصاص دهید، به ارتباطات جدید و گسترش آنها فکر کنید، دلایل خود را از ایجاد برند شخصی مرور و بررسی کنید، هدفتان را مشخص کنید و در نهایت با برنامه ریزی مناسب حرکت کنید.

نقل از http://www.imlco.ir/default/lang/Fa.aspx

اصول برندسازی شخصی
جانشین پروری در شرکت های خانوادگی-مهدی ترکمان
بازاریابی محتوایی مهدی ترکمان
سوالات اساسی از مشاوران
برندسازی شخصیتی
قیمت گذاری- مهدی ترکمان
۳۴ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *